DETALJI NOVOSTI

10.06.2009.

Kirk Cameron – filmski evangelizator

Što pokvareni prodavač rabljenih automobila, neuspješni i isfrustrirani nogometni trener te heroj vatrogasac koji je loš muž imaju zajedno? Jednom riječju – probleme. A što ih može izmijeniti da postanu iskreni, uspješni, i puni ljubavi, te usput prime i nešto mnogo vrjednije? Opet jednom riječju – Isus. Ove jednostavne skice istine postale su filmskim motivima jednom američkom glumcu, a uz podršku cijele lokalne crkve prerasle su i u prave filmove.

Kirk Cameron je imao odličan glumački početak. Kao tinejđer postao je jednim od glavnih glumaca TV serije „Growing pains“ (Bolovi rasta). Tri godine za redom osvajao je mnoge nagrade za najboljeg mladog glumca, i pred njim je bila blistava Hollywoodska karijera. Međutim u 17. godini upoznao je Isusa, baš u filmskom studiju gdje mu je netko od kolega svjedočio. I kako je u Kristu dobio život, karijera mu je obrnuto proporcionalnim putem zamrla.

Kirk je i sam jednom izjavio da su njegovi prioriteti „Bog, obitelj i posao – upravo tim redoslijedom“ te da njegova „karijera plaća cijenu vjere.“ Sam se bacio na služenje, te je postao uspješni ulični evangelizator te suosnivač organizacije Way of the Master Ministries (Način Gospodara). Na izravan i ljudima u Americi blizak način ta organizacija teži vratiti Božju ljubav u srca ljudi.

Međutim, Bog je odlučio da mu Kirk služi i svojim najvećim talentom – glumom. Kako je Kirk teško dolazio do filmova koji su zadovoljavali neke moralne minimume, odlučio je postati i scenaristom, režiserom, te na kraju producentom. Zbog pomanjkanja sredstava, odlučio je birati samo kršćane za glumce. Za uzvrat, svi glumci sudjeluju na dobrovoljnoj bazi. Po svjetovnim standardima, to je trebao biti recept za sigurnu propast.

Unatoč tome, prvi film, „Flywheel“ zaživio je na videu 2003. godine. To je priča o prodavaču rabljenih automobila, koji sladunjavim nagovaranjem vara svoje kupce. No unatoč tim metodama njegov posao ide loše, a kod kuće je još lošije, te on zapostavlja svoju ženu i sina. Sve se međutim ruši kada prevari i propovjednika svoje lokalne crkve, koji želeći zahvaliti prodavaču moli Boga da mu uzvrati „jednakim blagoslovom.“

U drugom filmu „Facing the Giants“ (2006. godine) trener srednjoškolske nogometne momčadi proživljava teške trenutke. Njegova momčad gubi najboljeg igrača, te očajno započinje sezonu. Njegov brak nagriza to što mu žena ne može zatrudnjeti, a čak se i na kući raspada sve što se raspasti dok mu automobil ne radi i prije početka filma. U sveopćoj nemoći jednog ga jutra iznenadi domar škole sa porukom od Boga i kaže mu „pripremi svoje polje a Bog će poslati kišu.“ Trener tada čini jedinu stvar koja mu ostaje – uzima Bibliju u ruke i počinje moliti.

Veliki pomak u kvaliteti od prvog do drugog filma trasirao je put i trećem filmu. „Fireproof“ je izašao 2008. godine u kinima. Priča je to o neustrašivom vatrogascu i heroju svoga grada kojemu se brak raspada. Pred razvodom, on odluči poslušati svoga oca, i odgoditi konačnu odluku na 40 dana, za koje vrijeme svaki dan čini nešto lijepo za svoju ženu. Od osobe koja je već digla ruke i prepustila se gnjevu, vatrogasac se mijenja u borca za svoju ženu i u procesu upoznaje Krista.

„Fireproof“ se probio u Američkim kinima, i u zemlji Hollywooda koji plasira vulgarnost i nemoral, uspio je sa jednim pravim glumcem i kršćanskim amaterima zaraditi preko 33 milijuna dolara. Jedan od komentara gledatelja na film je i ovaj: „Kada dođe vrijeme Oscara, nitko neće razmišljati o Fireproof-u, ali kada dođe vrijeme vaše godišnjice braka bit će vam drago pogledati ovaj film sa voljenom osobom.“

Zahvaljujući ustrajnosti jednog čovjeka, i talentu kojeg on nije odlučio unovčiti na najlakši mogući način, već je vratio taj talent u službu onome koji mu ga je dao, i ja sam proplakao. Na svakom od tri filma po par puta. I koji je Kirkov teorem? Ako u današnjem svijetu Isusu polazi za rukom napraviti uspješne filmove bez seksa, bez nasilja, bez grubih riječi, bez kompjuteriziranih akcijskih scena i uopće bez kompromisa sa svijetom, onda Njemu sve može poći za rukom. Jedva čekam pogledati Kirkov slijedeći film!

Jedan mali detalj za kraj. U filmu „Fireproof“ Kirk glumi oženjenog muškarca, ali je odbio snimati scene ljubljenja sa glumicom koja igra njegovu filmsku ženu. Kako je film ipak zahtijevao jedan poljubac, Kirku su doveli njegovu pravu ženu, prikrili scenu u sjenu zalaska sunca, i snimili je. U svijetu gdje je normalno da glumci rade i više od ljubljenja za „potrebe kvalitetnog filma“ ovako nešto je dašak svježeg vjetra.

 

Autor: Ivan Bilić

PODIJELI ČLANAK