DETALJI NOVOSTI

27.11.2015.

Promjena uma

“Nemojte se prilagođavati ovomu svijetu! Naprotiv, preobličavajte se obnovom svoga uma da mognete uočavati što je volja Božja: što je dobro, ugodno i savršeno!” (Rimljanima 12:2)

Preoblikovanje naših života počinje obnovom našeg uma, odnosno, načina na koji razmišljamo. Kada počnemo razmišljati u skladu s onim što Bog kaže, počinjemo mijenjati naše vjerovanje, a to će utjecati na postupnu promjenu u našim životima.

„Ovo sad velim i zaklinjem u Gospodinu da više ne provodite život kako ga provode i pogani, u ispraznosti svoga mišljenja, zamračeni u svom razumu, otuđeni od Božjega života zbog neznanja koje u njima vlada i zbog okorjelosti njihova srca; oni su se, izgubivši svaki ćudoredni osjećaj, predali raspuštenosti da sa svom pohlepom čine nečistoću svake vrste. A vi niste naučili takvog Krista, samo ako ste ga čuli i u njemu (stojeći) poučeni kako je u Isusu istina. – (Velim i zaklinjem) da sa sebe skinete i odložite starog čovjeka koji pripada prijašnjem načinu života, čovjeka koji u varavim požudama ide u propast, te da se iz dana u dan obnavljate duhom u kojem mislite i da se obučete u novoga čovjeka, stvorena na sliku Božju u istinskoj pravednosti i svetosti.“ (Efežanima 4:17-24)

Kako žive ljudi koji nisu u savezu s Bogom, odnosno kako ih naziva Biblija? Poganima? U sedamnaestom retku čitamo da oni žive u „ispraznosti svoga mišljenja“. Ova izjava ukazuje na to da je njihovo razmišljanje isprazno ili bezvrijedno. Budući da imaju isprazno ili bezvrijedno razmišljanje, oni žive isprazne ili bezvrijedne živote. To krivo razmišljanje otuđuje ih (odvaja) od Božjeg života, Božje milosti i snage. Ono također potiskuje ćudoredne osjećaje, a potiče raspuštenost, pohlepu i nečistoću.

Isto isprazno razmišljanje mogu imati i vjernici. Zbog toga je i za nas važno da prođemo obnovu uma. U toj promjeni načina razmišljanja moramo ustrajati do kraja, moramo se svakodnevno obnavljati duhom u kojem mislimo. Ta izjava je možda malo nejasna, zato da bi je bolje razumjeli, možemo reći i da trebamo obnavljati svoje misli po Duhu.

Kada počnemo obnavljati svoje misli kroz utjecaj Božje Riječi i Duha, tada se počinjemo „oblačiti u novog čovjeka“. Taj novi čovjek je drugačiji od starog: slobodan je od ispraznosti, raspuštenosti, pohlepe i nečistoće. On se ponovno pripaja na Božji život i snagu, a to mu omogućuje nove darove i sposobnosti. Kao takav – novi, može se suprotstaviti grijehu, ovisnosti, slabosti. U njemu Bog može djelovati i kroz njega očitovati Svoju slavu.

Ako takav čovjek nastavi sprovoditi Božju volju u svom životu, još više milosti i snage teći će u njega i kroz njega.

Ti možeš biti taj čovjek. Bog to želi za tebe. On te želi obući u nov način razmišljanja, u nov način života; želi te zaodjenuti novom milošću i snagom. Zbog toga ti je poslao Duha Svetog i zbog toga ti je dao Riječ. Počni vjerom prihvaćati Njegovu Riječ, počni živjeti prema njoj i Duh Sveti će ti pritjecati u pomoć. Očekuj da te osnaži, da ti govori. Surađuj s Bogom i vidjet ćeš da je sve moguće!

Za početak počni govoriti samom sebi:

„Ja sam novo stvorenje u Kristu Isusu. Sve staro je nestalo i sve novo je nastalo. Ja mogu sve u Onome koji mi daje snagu i zato:

Ja neću robovati alkoholu, cigaretama i drogama.

Neću robovati lažima, manipulaciji i prijevarama.

Neću robovati srdžbi, nasilju i strahovima.

Ja sam slobodan/slobodna u Kristu Isusu!“

Ako trebaš dodati ili izuzeti neku stvar u ovoj molitvi, učini to. Zatim čitaj ove riječi svakodnevno, glasno. Govori to sebi i govori to vragu. Nema veze ako se neke stvari još nisu očitovale; nastavi izgovarati svoje ispravno razmišljanje i svoju vjeru. Što više u tomu rasteš, loše će stvari sve više slabiti u tvom životu.

Sjeti se Mojsija. On nije uspio prvi put.

Sjeti se Josipa. Prije nego se ostvarila vizija koju mu je Bog dao, morao je proći vrijeme kušnje. No na kraju je uživao u pobjedi. I ti ćeš; samo nastavi graditi pozitivno razmišljanje, nastavi graditi svoju vjeru. Ti si stvoren za pobjedu.

 

Autor: Damir Šićko Alić; iz knjige “Snaga vjere

PODIJELI ČLANAK