DETALJI NOVOSTI

03.11.2008.

Pomogni sam sebi

Samo-pomaganje je sa engleskog doslovan prijevod moderne discipline psihološke književnosti (ili književne psihologije) koja je već dulje vremena jako popularna u zapadnom svijetu. Ideja je poprilično jednostavna i zvuči otprilike ovako – tvoj um (ili duša) krije ključ vlastite radosti i uspjeha u poslu, ljubavi i svim ostalim kategorijama života, a sve što ti treba je mentalna disciplina do koje možeš doći za 79,99 kuna. Ista vrsta psihologije je iskočila iz knjiga u seminare i konferencije, koje su sve češće, čak i kod nas.

Ako obratite pažnju na plakate (ja sam na putu do posla danas vidio dva), primijetit ćete da se ovih dana održavaju „motivacijske“ konferencije u Zagrebu. Takvi plakati na sebi često imaju primamljive poruke kao „po prvi put u gradu – potpuna duhovna preobrazba“ ili „od minimalnog ulaganja, do maksimalne zarade.“ Zagreb je ujedno i domaćin ciklusu predavanja „Aktivne filozofije“ – o učenjima Sokrata, Platona, Seneke, Epikteta, Aurelija pa sve do Budhe i Konfucija. Cilj većine ovakvih predavanja je da oslobode u vama „zarobljeni potencijal“.

Takva vrsta popularne psihologije je iznikla iz knjiga za samo-pomaganje (na engleskom self-help books) koje su svoju popularnost najprije postigle u Americi a kasnije se proširile i drugdje (uključujući i Hrvatsku). Te knjige nude cijelu lepezu pomoći, od uređenja namještaja kako bi se maksimalno iskoristila energija stana, preko načina na koje vam odijevanje može podići samouvjerenost, do financijske izvrsnosti za koju banke ne žele da čujete. Neke od tih knjiga znaju biti korisne, međutim veliki broj njih zalazi u sfere duhovnog svijeta na način da lažu ljude koji ih čitaju kako su sami sebi dovoljni da bi dosegli do zadovoljstva i potpunost.

Gledajući izvana može se učiniti da takva psihologija ima dosta dodirnih točaka sa kršćanstvom. I knjige i seminari upućuju ljude u činjenicu da imaju probleme u svome životu. Seminari su često vođeni od strane karizmatičnih osoba koje nalikuju kršćanskim propovjednicima, te imaju dar u ophođenju s ljudima. I knjige i seminari pozivaju ljude na promjenu. Međutim, tu sva sličnost prestaje. Dok Isus jasno govori da čovjek ne može sam sebe pred Ocem opravdati, te je potrebno da osoba prihvati Isusovu žrtvu u vjeri, knjige i seminari lažu ljudima kako sami sebi trebaju opraštati, sami sebe motivirati, sami sebi odgovarati.

A nisu li sami sebe i doveli do nereda iz kojeg sada trebaju izbavljenje?

U današnjem društvu koje postaje sve više svjetovno, duhovno usavršavanje putem knjiga i seminara u kojima se ne spominje niti Bog niti crkva, je hit. Međutim, unatoč svemu novomu što „deset koraka do savršenog mene“ nudi ljudima, to je zapravo religija. Kao takva, religija nam može zamagliti oči, obećati visine i dubine, i nažalost često je ljudima radija opcija od jednostavne vjere – ali uvijek vodi u propast.

Prije nešto manje od dvije tisuće godina u Samariji je čovjek imenom Šimun čarobnjaštvom opčaravao narod, koji mu se priklanjao, čak su ga i zvali „Snaga Božja.“ Biblija međutim kaže: „Ali kad povjerovaše Filipu koji navješćivaše evanđelje o kraljevstvu Božjemu i o imenu Isusa Krista, krštavahu se – muževi i žene. Povjerova i Šimun te se krsti i osta uz Filipa: bio je zanesen promatrajući znamenja i čudesa koja su se događala.“ (Djela 8:12,13)

Kao i grad Zagreb danas, Biblija je prepuna plakata koje je Bog ostavio ljudima za bolji život. Njegovi su međutim u potpunosti istiniti i primjenjivi. Samo da kratko nabrojim neke od njih (a vi ih slobodno provjerite do u detalja): kada ti je teško – ja sam voljan nositi tvoj teret, moja ljubav za tebe ne počinje u tvom dobrom djelu i ne završava u tvojim pogreškama, nema deset kompliciranih načina do mene – već samo jedan jako jednostavan, volio sam te od početka vremena – vrati mi se i primi darove što ih moje srce za tebe čuva.

 

Autor: I. B.

PODIJELI ČLANAK