Drugačija Biblija, s istim sadržajem ali različitim poretkom citata od nedavno je prisutna na web stranici www.topverses.com. U listopadu 2007. godine javnosti je predstavljen rezultat višemjesečnog rada tima koji je analizirao koliko često je svaki biblijski citat referenciran na web stranicama na internetu. Tako je evidencijom internetskog pretraživanja 37 miliona stihova dobiven poredak najpopularnijih biblijskih citata.
Osim popisa top 10 trenutno najomiljenijih stihova koju predvodi Ivan 3:16: „Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni“, stranica koristi rezultate kako bi i samu Bibliju organizirala na najpopularnija poglavlja i citate.
Kako izgleda Biblija posložena po stihovima koji su najviše prirasli srcima milijunima kršćana? Ako kliknete na poslanicu Galaćanima ona počinje ovako:
„Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost.“ (5:22)
„Živim, ali ne više ja, nego živi u meni Krist. A što sada živim u tijelu, u vjeri živim u Sina Božjega koji me ljubio i predao samoga sebe za mene.“ (2:20)
„Nema više: Židov – Grk! Nema više: rob – slobodnjak! Nema više: muško – žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu!“ (3:28)
„Hoću reći: po Duhu živite pa nećete ugađati požudi tijela!“ (5:16)
“Uistinu, svi ste sinovi Božji, po vjeri u Kristu Isusu” (3:26)
Po riječima Petera B. Chapmana, tvorca TopVerses.com, misao vodilja pri stvaranju stranice bila je učiniti pretragu biblijskih citata bržom i lakšom. Budući da pretraživač na stranici izbacuje rezultate po popularnosti citata, a ne po njegovom mjestu u Bibliji, na taj način se ponekad uštedi prolazak kroz 10-tak stranica rezultata kako bi se došlo do potrebnog stiha.
Iako je citate udobnije tražiti i nalaziti na ovakvim modernim tražilicima, samo reorganiziranje Biblije da bude omiljenija i probavljivija opasno je jer nas vodi prema fast-food kršćanstvu. Kroz svoju zabavu ono je distrakcija od čitanja prave Biblije gdje citati samo unutar cijelog odjeljka i konteksta imaju onakav smisao kakvim je Duh Sveti za njih zamislio imati. Nije lagano oduprijeti se navici konzumiranja brzo pripravljenih duhovnih obroka, no ukoliko nam je cilj kontinuirano približavati se Bogu, moramo „očistiti hram“ od navika potrošačkog društva i pustiti Duhu Svetomu da on mijenja, skraćuje i prepravlja nas, ne mi njega.
Više o temi potražite ovdje.
Autor: I. Š.