DETALJI NOVOSTI

30.10.2010.

U Zagrebu obilježen Dan reformacije

U organizaciji Hrvatske kršćanske koalicije 30. listopada 2010. godine u prostorijama Kršćanskog centra Riječ Života održan je program povodom obilježavanja Dana reformacije. Kao što je najavljivano, osim vjernika te vjerskih predstavnika, programu su nazočile i osobe iz javnog i političkog života u RH.

Program je prigodnim pozdravom započeo mr.sc. Mario Dučić, pastor i predsjednik Crkve cjelovitog evanđelja u Zagrebu, podsjetivši na dogođaj koji se zbio 31. listopada 1517. godine kada je Martin Luther, tadašnji rimokatolički svećenik i doktor teologije, objesio svojih 95 teza na vrata crkve u Wittenbergu. Luther je ovime konfrontirao tadašnja crkvena učenja, poglavito ono o otkupu oprosta grijeha kroz indulgencije. Pastor Dučić je istaknuo značaj reformacije u Europi i svijetu koja se simbolično smatra začeta ovim činom Martina Luthera.

U ime predsjednika Josipovića programu je nazočila njegova izaslanica Ankica Marinović, Povjerenica za ljudska prava i civilno društvo. Gospođa Marinović je istaknula reformatorsku tradiciju kao vrijedan dio kulturnog identiteta naše zemlje te je prenijela pozdrave i poruku predsjednika Josipovića –njegovo daljnje zalaganje za ravnopravnost svih vjerskih zajednica koje promiču i rade na promicanju mira, tolerancije, nenasilja i drugih moralnih vrijednosti, bez obzira na njihovu veličinu.

Kratki pozdrav uputila je Mirela Holy, saborska zastupnica SDP-a i potpredsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša koja je također naglasila važnost zalaganja za slobodu vjeroispovjesti i zakonsku jednakost svih vjerskih zajednica. Gospođa Holy je Hrvatskoj kršćanskoj koaliciji poželjela uspjeh u daljnjem radu.

Programu je kao i prošle godine nazočila Maja Jelinčić, predsjednica Demokratske stranke žena. Gospođa Jelinčić se u svome govoru osvrnula na velikane u borbi za Božju istinu i ljudska prava Martina Luthera, Johna Newtona te je podsjetila na riječi apostola Šićka Alića s prošlogodišnje svečanosti obilježavanja Dana reformacije – „Biblija je riznica blaga koju kršćani trebaju otkriti“. U tom kontekstu gospođa Jelinčić je naglasila da je današnjem društvu poremećenih duhovnih vrijednosti prijeko potrebna duhovna obnova koja započinje u srcu.

Na putovanje kroz povijest začetka reformacije s Martinom Lutherom i početka reformacije u Republici Hrvatskoj zanimljivim izlaganjem nazočne je poveo Tomislav Vidaković, magistar teologije. Tomislav je pojasnio da reformacija (lat. re-formare) znači ponovno oblikovanje, odnosno povratak dijela tadašnje katoličke crkve na izvor kršćanskog vjerovanja i prakse, za što je oruđe bilo i odtašnje prevođenje Biblije na narodne jezike. Tako su tadašnji rimokatolički svećenici, redovnici i biskupi, uviđajući istinitost Bibilije kao ultimativne i jedine istine i Božje riječi, počeli na njoj temeljiti svoje propovjedi (bez štovanja svetaca, plaćanja misa, indulgencija). Zbog progona inkvizicije koja nije dopuštala ovakva učenja, sa svojim su župljanima prelazili na protestantizam. Reformatorske su ideje, primarno preko njemačkih časnika i vojnika, došle i do Hrvatske. Reformacija je tako zahvatila gotovo sve dijelove naše zemlje: Međimurje, Zagorje, Istru, Slavnoniju i Baranju, Hrvatsko primorje i tadašnju Vojnu Krajinu s centrom u Karlovcu. Tomislav je podučio nazočne o brojnim hrvatskim reformatorima i podržavateljima reformacije (M. Vlačić Ilirik, Mihajlo Starin, Ivan Grubinić, Mihajlo Bučić, Benedikt Blažeković, Matija Bruman, grofovi Zrinski) te o činjenici da je 1604. godine Sabor tražio da se protestanti protjeraju iz zemlje. Kao dodatne zanimljivosti iz tog doba, Tomislav je otkrio da su hrvatski protestanti imali svoje tiskare (često putujuće) od kojih je najviše djela tiskala ona u Urachu kraj Tübingena u Njemačkoj. Ta je tiskara tiskala i prvu Bibliju na istom jeziku, a na više pisama (latinici, ćirilici i glagoljici). Tomislav je svoje izlaganje završio ističući kako su hrvatski protestanti u 16. i 17. stoljeću, uz primarno duhovnu sferu, znatno unaprijedili i znanost, kulturu, školstvo toga doba (primjerice, M. Vlačić Ilirik bio je jedan od najvećih umova toga doba) te da su i današnji kršćani pozvani biti „sol zemlje“.

Program je završio doktor Damir Šićko Alić, apostol i pastor zagrebačkog KC Riječ Života i predsjednik Saveza crkava Riječ života. Apostol Šićko Alić je naveo da je okružje u kojem je došlo do reformacije (a tako je i danas) bilo takvo da je čovjek u svojoj sklonost grijehu u potpunosti moralno i doktrinalno otpao od Boga. Reformacija je počela prosvjetljenjem Martina Luthera Duhom Božjim kroz njegovo pročavanje Božje riječi – ona uvijek počinje osobno kada Božju riječ stavljamo kao vrhovni autoritet u životu, a tek nakon osobne obnove i promjene kreće obnova drugih oko nas. Navodeći primjere promijenjenih gradova i zemalja kroz porast novorođenih kršćana u tim zemljama, apostol Šićko Alić naglasio je da su vjernici „sol zemlje“ (Matej 5:13) i kada su oni u ispravnom odnosu i vjerovanju, cijela zemlja je zbog toga blagoslovljena i promijenjena. Apostol Šićko Alić je pozvao vjernike da budu još vatreniji za Boga, stalno spremni na promjene prema standardu Božje riječi, te da tako reformirani mijenjaju svaku strukturu društva u kojoj djeluju.

Program su „začnili“ rock-gospel bend Bez Kompromisa i slavljenički tim Riječ Života.

PODIJELI ČLANAK