DETALJI NOVOSTI

14.02.2010.

Duhovno mapiranje – Uvod

Kao vjernici u Isusa Krista, pozvani smo ići u svijet propovijedati evanđelje i učiti narode Isusovim zapovijedima (Matej 28:19-20; Marko 16:15-18; Luka 24:46-49; Djela 2:8). Pozvani smo biti Kristovim ambasadorima i proklamirati evanđelje Njegovog Kraljevstva. U stvari, to znači da mi osvajamo zemlju porukom s neba, baš kao što je Isus činio. Kako bismo osvojili neprijateljski teritorij, prvo moramo poznavati teritorij i razviti najbolji plan za uspjeh. Da bismo to postigli, potrebna nam je mudrost i učinkovita strategija.

Ovdje dolazimo do duhovnog mapiranja. Duhovno mapiranje je nešto poput vojnog izviđanja. Mi smo Božja vojska koja se nalazi u duhovnom ratovanju (2 Tim 2:2-4; 2 Kor 10:4; Ef 6). Ukoliko želimo uspjeti u zadobivanju teritorija za Isusa, moramo znati protiv čega se borimo i primiti zapovijedi od Gospodina.

Primjer izraelskog kralja Davida pokazuje nam kako voditi uspješno ratovanje u svrhu zadobivanja teritorija. Prije svake bitke David je od Gospodina tražio konkretna uputstva (1 Sam 23:2,4; 30:8; 2 Sam 5:19,23). Dakle, naš prvi korak je tražiti Gospodina – drugim riječima, molitva. Kako bismo lakše fokusirali naše molitve i saznali na što Bog želi da usredotočimo naše napore, bilo bi korisno nabaviti kartu grada ili područja u koje se ide. Većina gradova prikuplja razne statističke podatke. Tako policija vrši podjele na temelju postotka kriminaliteta. Područja visokog postotka kriminala ujedno pokazuju duboku duhovnu potrebu. Druge statistike odnose se na razinu siromaštva, bolesti, smrtnosti, nesreća, kvalitetu i mogućnosti obrazovanja, itd. Prepoznavanjem problematike molitve postaju mnogo određenije.

Kada je Isus u Mateju 10 poslao učenike da propovijedaju u svijetu, dao im je pažljive upute. Rekao im je, kada dolaze u određeni grad ili selo, neka pronađu osobu koja je dostojna i odsjednu u njezinoj kući. To nam pokazuje kako postoje područja s ljudima koji su spremni prihvatiti ono što im Bog nudi, ali također ima i onih koji to ne žele ili nisu spremni. Kako bismo maksimalno povećali našu učinkovitost, moramo pronaći gdje se nalaze takva područja i ljudi. Isus je rekao da istražujemo – da postavljamo pitanja.

Duhovno mapiranje započinje dobivanjem slike općeg duhovnog stanja određenog područja i dijelova koji se nalaze u najvećoj potrebi. Također nam može pokazati i zdrava područja. Svaki grad ima određene karakteristike ili osobnost koje otkrivaju ono što bi se moglo nazvati “otkupljujućom svrhom” grada ili razlogom njegovog postojanja. Isto kao što Bog ima svrhu za pojedince, On također ima svrhu i za gradove, države i narode. Bog želi da te svrhe budu ispunjene na način iskupljenja i obnove.

Kako biste bolje razumjeli ovaj koncept pomislite samo na New York. Na što prvo pomislite kao prevladavajuću temu ili karakteristiku? Svaka negativna karakteristika obično je refleksija pozitivne sudbine grada koja je krenula pogrešnim smjerom. New York je bio mjesto ulaska doseljenika iz cijelog svijeta. Bio je to njihov prvi korak u uspostavljanju novog života u Americi. Božja namjera za New York bila je stvoriti raj za sve potlačene koji bi ovdje izgradili novi život utemeljen na slobodi i jednakim mogućnostima. Na žalost, sloboda je postala svojevoljnost, povoljne prilike srezane su pohlepom, a jednakost ograničena predrasudama. Ipak, u New Yorku, i općenito u Americi, mnogo su veće slobode i mogućnosti nego bile gdje u svijetu.

Kada dobijemo uvid u specifične karakteristike i probleme možemo krenuti ispod površine kako bismo istražili koliko dugo traje takvo stanje. Mjesta na kojima se grijeh duboko ukopao vuku svoje tragove od povijesnih događaja koji su im otvorili vrata. Karakteristike koje postoje dugo vremena također imaju svoje povijesne korijene. Zašto je određeni grad ovdje? Što je pridonijelo njegovom razvoju? Kako možemo potaknuti pozitivne smjerove?

Kada vidimo negativne stvari koje postoje dugo vremena, obično se radi o onome što Pavao u 2 Korinćanima 10:3.5 naziva neprijateljskim utvrdama. Kako bi neprijateljske utvrde bile slomljene potrebno je duhovno oružje. Cilj utvrde je držati i nadzirati određeno područje. Duhovno, utvrda je struktura mišljenja izgrađena na temelju pogreške. Takvi misaoni obrasci dalje vode do vidljivog ponašanja. Ponašanja i stavovi šire se među ljudima sve dok čitavo područje ne dođe pod njihov utjecaj. Prođite bilo kojim gradom i opazit će te točke siromaštva pretrpane barovima i noćnim klubovi, mjesta crvenih četvrti koja obiluju prostitucijom, itd.

Iako sami prepoznajemo stanje na duhovnom terenu, svejedno moramo čuti od Boga koju strategiju trebamo upotrijebiti. Bog nas može iznenaditi uputivši nas na područje koje naizgled ne pokazuje toliku duhovnu potrebu. Njegove misli su iznad naših misli i Njegovi putovi iznad su naših putova (Izaija 55:8-9). Prečesto kršćani naivno odlaze propovijedati evanđelje bez potrebne pripreme. Moramo biti usklađeni s Bogom kako bismo postigli trajni utjecaj na svijet oko nas.

Što ćemo se više povezivati s Bogom u molitvi i proučavanju Riječi, Bog će nas trenirati učinkovitom duhovnom ratovanju. Moramo razviti naše kapacitete za primanje duhovne hrane kako bi naša osjetila bila izvježbana u razlikovanju dobra od zla. (Hebreji 5:14). Jednostavan način razvijanja duhovne osjetilnosti je da se provezemo kroz određeno područje i u svom srcu utvrdimo što osjećamo. Osjećate li mir ili uznemirenost? Zapitajte Boga što je to i koji su uzroci tih osjećaja. Tražite Ga da vam poveća osjetljivost na Duha Svetog.

Grad će biti zadobiven za Isusa Krista kada se vjernici okupe u zajedničkoj želji da vide kako Bog direktno usmjerava njihove korake i razotkriva planove koje ON ima za njihov grad. No prije toga mi moramo napustiti naše vlastite ciljeve, planove i misli kako bismo čuli Božje planove i misli. U Nehemiji čitamo kako su gradske zidine obnovljene tako da je svaka obitelj preuzela odgovornost za svoj dio. Na isti način svaka crkva može preuzeti odgovornost za dio grada u kojem se nalazi. Kako bi čitav grad bio dotaknut, moramo povezati vojske i primiti planove i strategiju od Boga. Moramo raditi zajedno kako bi izvršili zadatak – niti jedna crkva ni pojedinac ne mogu sami obaviti taj posao.

Ukratko, duhovno mapiranje daje nam vojnu inteligenciju koja nam je potrebna kako bi Evanđelje Božjeg Kraljevstva uspješno donijeli na određeno područje. Tek kad počnemo prikupljati informacije i opažanja, kad počnemo postavljati pitanja i tražiti vodstvo Duha Svetog, tek tada možemo početi moliti upotrebljavajući nešto što se zove “obavještajno posredovanje”. Uz pomoć mape možemo uočiti područja neprijateljskih utvrda kao i područja koja naizgled cvjetaju. Zatim moramo zaprimiti naredbe od našeg Vrhovnog Zapovjednika, Isusa Krista. Isus nas je također ugradio u Svoje Tijelo, u 1 Korinćanima 12 rečeno nam je da trebamo jedni druge. Moramo povezati vojske s Kristovim tijelom i slušati što Duh Sveti govori crkvama.

Moramo naučiti djelovati zajedno kao Božja vojska – zadatak ne mogu izvršiti pojedinci. Kada obavimo potreban rad na terenu možemo početi tražiti Boga uputstva za praktično djelovanje. Bog može povesti crkve da obilaze susjedstva i nude molitvu ljudima. On ih može potaknuti da ljudima nude razne vrste pomoći, od malih kućnih popravaka ili vrtnih poslova na primjer. Može ih povesti u održavanje velikog sastanaka na otvorenom. Najvažnije je biti partner Bogu i slijedit Njegovo vodstvo.

 

Autor: Marla Boole

PODIJELI ČLANAK