DETALJI NOVOSTI

10.12.2008.

Mesijanski Židovi

U Izraelu u zadnje vrijeme veliku pažnju plijeni tema o Židovima koji vjeruju u Isusa. Mnogi navode da je njihov rast u broju najznačajniji od vremena kada je živio Isus i vjeruju da je mesijanski pokret na rubu probuđenja. „Ovo je po prvi puta da se izraelsko društvo vidljivo otvara i počinje razmatrati tko je Isus“ govori vođa mesijanskih Židova Asher Intrater: „Ovo bi moglo biti čudo i početak milosti i naklonosti za nas u cijeloj zemlji.“

Iako su Isus i prvi učenici bili Židovi, za gotovo 2000 godina evanđelje se smatralo kao religija pogana. Čak je i samo ime Isusa bili zabranjena riječ među mnogim Židovima. Ali zadnjih godina, mesijanske vođe u Izraelu kažu da osjećaju promjene: „Otkako smo se vratili u izraelsku zemlju vidimo da Duh Sveti skida veo sa Židovskih očiju“ govori pastor iz Tel Aviva Avi Mizrachi. Iako nitko ne zna točan broj koliko mesijanskih Židova živi u Izraelu, vjeruje se da je u 120 kongregacija između 10 i 15 tisuća vjernika. To možda ne zvuči mnogo s obzirom na populaciju Izraela od 6 milijuna, ali za razliku od prije 10 godina kada ih je bilo samo 3.500 i 80 kongregacija, to je veliki napredak. Dobar primjer je Shemen Sasson u Jeruzalemu, gdje se broj spasenja i posjećenost utrostručila u zadnje 4 godine.

Upoznajmo Daniela i Avelet Ronen s njihovo petero djece, vjernike u Izraelu. Avelet je izraelska Židovkinja a Daniel je finski poganin. Ova obitelj je u Izraelu od početka stvaranja nacije i vjeruju da je Isus židovski mesija. „Kada je Isus došao, on je provodio vrijeme s ljudima. Hodao je ovom zemljom, govorio naš jezik i govorio u našim sinagogama. On je doista bio došao zbog nas!“ govori Avelet Ronen. Roneneovi žive u prekrasnom malom selu Yad-Hashmona, oko 16 km izvan Jeruzalema koji je inače jedini dom mesijanskim Židovima. Za ovu obitelj, biti Izraelac i vjerovati u Isusa prirodna je stvar. Zadržali su židovske gozbe, obrezuju svoje sinove, drže do subote i služe u vojsci. Iako žive u mesijanskom selu, ne osjećaju se izdvojeno od ostatka izraelskog društva. „Naša djeca idu sa svima ostalima u školu… Ja također radim u svijetu… Naš stav je izići i biti dio društva.“ Njihova djeca ponekad doživljavaju teškoće ali su se naviknuli iskoristiti takve situacije kako bi svjedočili. „Moji prijatelji su saznali da sam vjernica i ispituju me o tome. Kažem im da vjerujem u Isusa, zašto je to dobro i da oni možda budu također vjerovali jednog dana“ kaže Adan koja pohađa 3. razred.

Ronenovi su nekad optuživani i da su misionari, što je vrlo loša riječ u Izraelu. Ali oni inzistiraju na tome da nisu. „Ja dijelim svoju vjeru sa svakim tko me želi slušati i drago mi je ako mogu dijeliti s drugima Radosnu Vijest o mojoj vjeri. No nikada ne govorim što bi netko trebao raditi ili mijenjati“ govori Avelet. Pored onih koji su nanovorođeni vjernici u Izraelu, mnogo je onih koji su došli iz drugih država. Američki židov Eddie i Jackie Santoro su postali vjernici tijekom pokreta 70-tih godina. Vratili su se u Izrael prije 11 godina, naučili hebrejski jezik i sada vode mesijansku kongregaciju u Jeruzalemu. „Vidimo spasenja tu i tamo, ali se osjeća da nešto veliko tek dolazi.“ Biti židovski vjernik u Jeruzalemu nije lako. „Najveći izazov je što uvijek osjećate da vas ostatak društva ne prihvaća. Kada nekog sretnete i želite razgovarati i reći tko ste, to je uvijek izazov: trebam li reći išta?“ kaže Jackie Santoro.

Po prvi put, svjetovni mediji spominju mesijanske Židove u nešto povoljnijem svjetlu. Prethodni val progona, uključujući podmetanje bombe mladom židovskom vjerniku, je doveo mesijanske Židove na naslovne stranice. „Ako ništa, barem ispituju vjernike tko su, u što vjeruju, zašto su ovdje, kako mogu biti u Izraelu i vjerovati u Isusa i na taj način dobiju priliku reći svoju priču i dijeliti svjedočanstvo“ govori Knut Hoyland.

Što ovaj pokret znači za Tijelo kristovo? „Ovo je borba za povratak Gospodina – zato što se Isus neće vratiti sve dok židovski narod ne kaže Baruch h’abba B’shem Adonai – blagoslovljen je onaj koji se vraća u ime Gospodnje“ govori voditeljica slavljenja Karen Davis. „U Rimljanima 11 stoji da će Izrael biti spašen. Mi smo zato fokusirani ne samo na rast nego i na probuđenje kako bi Isus došao i Njegovo kraljevstvo bilo ustanovljeno na Zemlji. Da nije Isusa, mi bi bili izgubljeni – kao izgubljene ovce Izraela. Samo zbog Njega mi imamo puninu u našim životima i nadu za budućnost.“

 

Autor: Wendy Griffith

PODIJELI ČLANAK