Često nailazim na kršćane koji miješaju ono što je od Boga s onim što nije od Boga i onda sve stavljaju pod Božje. Neke crkvene denominacije su sklone sinkretizmu (miješanju) različitih religija i pobožnosti. Te stvari nisu Bogu ugodne i Bog ih osuđuje. On traži od nas da ništa ne dodamo i da ništa ne oduzimamo od onog što on kaže. Bog govori svom narodu: “A sada, Izraele, poslušaj zakone i uredbe kojima vas učim da biste ih vršili i tako poživjeli te unišli i zaposjeli zemlju koju vam daje Jahve, Bog otaca vaših. Niti što nadodajite onome što vam zapovijedam niti što od toga oduzimljite; vršite zapovijedi Jahve, Boga svoga, što vam ih dajem” (Ponovljeni Zakon 4:1,2).
Dodavati ili oduzimati onomu što je Bog rekao je grijeh. To pokazuje oholost u kojoj ta osoba uzdiže sebe iznad Boga.
Druga dimenzija tog grijeha je miješanje Božjeg i nečijeg (svoga ili tuđega). Današnji ljudi su skloni tomu. Oni vole vjerovati kako oni žele. Oni spajaju različite stvari u jednu cjelinu. To nije nova pojava. Izraelci su to često činili. Oni su štovali Jahvu i držali neke židovske prakse ali su u isto vrijeme štovali Balla, Aštartu – kraljicu neba i druge bogove.
Pismo kaže za Samarijance da su: “Štovali Jahvu i služili su svojim bogovima po običaju onih naroda između kojih su ih preselili” (2. Kraljevima 17:33).
Zbog takvih stvari, Bog kroz proroka govori svećenicima: “Svećenici njezini ne poštuju mog Zakona i oskvrnjuju moje svetinje, ne razlikujući sveto od nesvetoga, ne uče se lučiti nečisto od čistoga” (Ezekiel 22:26).
“Neka mi narod uče razlikovati sveto od nesvetoga, lučiti nečisto od čistoga” (Ezekiel 44:23).
Bog jasno traži od svojih slugu da ne miješaju sveto i nesveto, čisto i nečisto i da uče Božji narod da to razlikuju i čine.
Kao što sam rekao, danas na žalost mnogi se ne drže Božje riječi i miješaju čisto i nečisto, ono što je od Boga i ono što nije od Boga. Dragi čitatelju, proučavaj Bibliju, jedinog potpuno pouzdanog učitelja koji te može uputiti da razlikuješ čisto i nečisto, sveto i nesveto.
Autor: Damir Šićko Alić